» » Що ви знаєте про Великому Устюзі, крім того, що там батьківщина Діда Мороза?

Що ви знаєте про Великому Устюзі, крім того, що там батьківщина Діда Мороза?

Фото - Що ви знаєте про Великому Устюзі, крім того, що там батьківщина Діда Мороза?

На недавньому рубежі тисячоліть Великий Устюг придбав в своє користування бренд «Батьківщина Діда Мороза», кажуть, не без протекції Юрія Лужкова, який побував у місті - ровесника Москви - напередодні 850-річчя обох міст.

Ця подія і слідом за ним створення індустрії «дідморозівський сервісу» дало величезний поштовх для розвитку міста. Натовпи туристів, міжнародні заходи, популярність ... Найчастіше це затьмарює той факт, що Устюг, все ж, ровесник Москви. А значить, про нього є що розповісти. І показати. У цьому ви відразу переконаєтеся, тільки побачивши містечко.

Незважаючи на будівництво сучасних будинків, центр міста практично зберіг свій історичний вигляд. А історія у Устюга багата. У далекому XII столітті на покриті хвойними лісами землі угро-фінських племен прийшли колоністи з Ростово-Суздальської землі. Вже на початку XIII століття Устюг був значним містом в прикордонних північно-східних володіннях ростовських князів.

У 1780 році затверджено герб Великого Устюга: напіводягнених Нептун тримає в руках судини, з яких тікають тонкі цівки води-вони зливаються в широкий повноводний потік. Досить поглянути на карту, щоб зрозуміти цей геральдичний символ: під стінами Устюга Нептун «зливає» річки Південь і Сухону в Малу Північну Двіну. У самій назві міста відображено його географічне положення - місто в гирлі Півдня.

У славному колі старих російських міст Вологда і Устюг Великий були нерозлучні і в торговельній справі, і в ратному, і майстрові ... Вологда завжди тяжіла до Москви, а Устюг - до Вологді. Московські і північні дружини разом виступали в походи, плечем до плеча билися з ворогами.

У XVI столітті Устюг перетворився на своєрідний торговий вузол, де сухопутні дороги на Урал і до Сибіру перетинаються з річковими, провідними до Європи через Двіну і Біле море. Строкатий і галасливий, ярмарково-жваве місто. Дочекався свого часу Устюг - розбагатів, оббудувався кам'яними храмами, купецькими хоромами.

Але, напевно, не випадково на устюжской землі народилося ціле плем'я відважних, відчайдушної сміливості людей - землепроходців, які прославили своє місто, співслужили велику службу Росії. Посадський устюжскій людина Семен Дежнев відкрив протоку між Азією і Америкою. Навіть сьогодні шлях від вулиці Дежньова в Устюзі до далекого мису Дежньова на північно-східній околиці Азіатського материка не видається простим і легким.

Ім'ям Єрофєєв Хабарова, уродженця Великого Устюга, названий далекий місто на Амурі. Він першим прийшов на пустельні береги великої ріки і склав її першу карту. Срібних справ майстер з Устюга Михайло Неводчиков був учасником експедиції Вітуса Берінга. Йому і Устюжская купцеві Василю Шилову належить честь освоєння Алеутських островів. Шилов склав карту простору від Берингової острова до Аляски ...

Місця, пов'язані з життям Святих угодників Божих, складають духовну скарбницю Великого Устюга. Глибоко шануються місцеві святі. Це святий праведний Прокопій, праведний Іоанн Устюжский, преподобний Кипріан Устюжский. У Великому Устюзі народився святитель Стефан, єпископ Пермський. В 1379 році він попрямував до Пермі, щоб наставляти язичників на шлях істини. Багато років він подорожував по створеній ним єпархії, проповідуючи християнську віру.

Світову популярність Устюгу принесло мистецтво чернения по сріблу. Устюжская чернь відрізняється особливою міцністю. Фініфтяного і черневая фабрика устюжскіх купців Афанасія і Степана Попових вважалася другою в Росії мануфактурою з виробництва срібних виробів. У 1929 році у Великому Устюзі була створена «Експортна майстерня», реорганізована пізніше в артіль «Північна чернь». Ініціатором її створення був Михайло Чирков, онук відомого майстра Михайла Кошкова, який більше 30-ти років залишався єдиним хранителем секрету устюжской черні.

Я розповіла вам лише деякі факти з багатої історії Великого Устюга. Щоб побачити в ньому не тільки Батьківщину Діда Мороза, найкраще приїхати сюди і прогулятися старовинними вуличками, відвідати церкви, зайти в крамницю з північної черню ... Загалом, це треба бачити самому! ]