» » Москва - Санкт-Петербург. Чому ця траса - історичне надбання? Підмосков'ї: шрами і пам'ятники

Все ті ж світлофори, все ті ж переходи. Траса ще довго буде йти по територіях міст і селищ. Попереду Чашніково. Селище знамените Навчально-дослідним грунтово-екологічним центром МДУ і напівзруйнованої старої садибою Собакин (кінець XVII століття). Наближаємося до Солнечногорську.

Місто Солнєчногорськ буде цікавий любителям російської поезії. Якщо не поспішати, можна звернути на Шахматово - Садибу А. Блоку. Шахматова було придбано ще дідом Блоку, тут він проводив кожне літо. А у восьми кілометрах від Шахматова, також неподалік від озера бездонні, знаходився маєток Боблово - воно належало Д.І. Менделєєву. У цьому маєтку була лабораторія, тут Менделєєв здійснив політ на повітряній кулі під час сонячного затемнення. У сусідній церкви Михайла Архангела А. Блок вінчався з Любов'ю Менделеевой - дочкою геніального хіміка.

У 1921 році садиба була спалена селянами, так само, як і маєток Д. Менделєєва. Тільки недавно були відтворені основні будівлі Шахматово. Тепер це музей-садиба, на території якої проводяться Свята поезії.

Якщо не згортати на Шахматово, то потрібно їхати прямо, через весь Солнєчногорськ. І пам'ятати, що весь район тут був місцем запеклих боїв, а саме місто був зайнятий військами Вермахту. А попереду - Клин.

Клин - Симпатичний і цікаве місто, в який при наявності часу можна заїхати. Це стародавнє місто, перша згадка - в «Никонівському літописі»: «...В літо 6825 ... князь Юрьі Данилович Московський з Кавгадием і з багатьма татари і зі князи суздальскими ... поиде з Костроми до Ростова, а від Ростова поиде до Переяслава, і від Переяславля поиде до Дмитрова, а з Дмитрова до Клину».

Місто, що омивається річкою Сестрою, переходив з рук в руки, розорявся під час навал, сильно постраждав при опричнині. У Клину теж був організований поштовий ям, тобто поштова станція, заїжджий двір, стайні. До споруди Миколаївської залізниці жителі міста займалися торгівлею, візництвом, обслуговуванням проїжджаючих, потім - ткацтвом. Деякі торгові ряди збереглися, височіють Успенський собор XVI століття (за переказами - в пам'ять про жителів міста, загиблих від рук опричників) І Храм ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість».

У місті головна визначна пам'ятка - знаменитий будинок-музей П.І. Чайковського. У цьому будинку композитор жив останні роки життя, сам музей був організований практично відразу після смерті Чайковського. Неподалік - напівзруйнована садиба «Дем'янова», в якій жив інший російський композитор - Сергій Танєєв.

В Клин постійно приїжджала скульптор Віра Мухіна, її чоловік був уродженцем цих місць. У Клину же зберігається рідкісна в Росії робота скульптора Федора Каменського (1838 - 1913 роки) - «Дівчинка-грибниця». За цю роботу скульптор був удостоєний срібної медалі на всесвітній Паризькій виставці в 1900 році. Сам Ф. Каменський ще з 1870 року жив за кордоном (спочатку в Італії, потім - у США), а ця його робота - улюблена скульптура жителів Клину.

Під час Великої Вітчизняної війни Клин був зайнятий німцями. Збереглося безліч документальних кадрів про руйнування в місті.

За Клином витягуються в ряд підмосковні села. Вигляд у них, якщо чесно, страшний. Похилені, здебільшого нежитлові будинки. Якщо живуть - видно по супутниковій антені. Це єдина зміна, яку помітно за останні роки. Але - з подивом читаю і у Радищева, і в Пушкіна про поганий стан сільських будинків на дорозі, що зв'язує, як прийнято говорити, дві столиці. Пояснити це не в змозі.

А ось і більше жваве село Спас-Заулок. Височіє Преображенський храм, поруч - гарний ставок. Московська область закінчується, попереду - Тверська. І відразу ж - знамените Завидово.

Завидово згадується в літописах з 1560 року (Нове Завидово). Відомо, що люди тут жили 7000 років тому. Кістяк населення вже у відоме нам історичний час становили кривичі. Вважається, що саме село заснував новгородський посадник заздрять. Але живуть серед такої розкішної природи можна тільки позаздрити. Село було володінням Івана Грозного і Бориса Годунова. У районі багато старих садиб, церков. Найзнаменитіший храм - Успенський собор, у ньому зберігалося тіло померлого в Таганрозі Олександра I, тут служили заупокійну службу.

У цьому районі збереглися кам'яні поклонний хрест, один з них, за переказами, - в пам'ять жителів, які стали жертвами походу поляків на Москву (датується хрест 1610 - 1615 роками). Є й інша версія - про чудесне зцілення молодої людини, скоєному тут Сергія Радонезького.

Завидово теж було «Ямом», тобто поштової станцією ще з XV століття, по дорозі Москва - Новгород. І кілька століть тут спостерігалося місцеве економічне пожвавлення. А потім - «Пріобідела чавунця нас»- Скаржився Завидовський ямщик драматургу А.Н. Островському. Так, залізниця і тут змінила ситуацію, але залишилася природа.

Полювати в тамтешніх місцях не раз приїжджав В. Ленін. І зараз там - величезне охотхозяйство. А також - державна резиденція Президента Росії і місце відпочинку російського дипкорпусу. Красиві місця, і проїжджати їх доводиться повільно і з задоволенням.

Попереду - поворот на Еммаус. Звідки в російській глибинці така назва? Так адже пристрасть до перейменування володіла умами не тільки в радянський час. У Москві Погані ставки перетворилися на Чисті. Катерина II, наприклад, не раз давала інші іменування місцям там, де проїжджала. Наприклад, село Холуї в Різдво. Якщо вже назва холуї не влаштувало, що говорити про назву Чортова Яма? Якщо проїжджаєш повз і читаєш при цьому Біблію - назва точно не припаде до душі. Це перша версія. Друга - перейменував священик, якому ніяк не хотілося служити Богові в Чортової Ямі, і його можна зрозуміти. Ось і з'явився на товариський землі селище з біблійним ім'ям, у якого етимологічні коріння з івриту. Як між Тель-Авівом і Єрусалимом є своє історичне місце з такою назвою, так і між Петербургом і Москвою.

Назва Еммаус може бути знайоме не тільки ізраїльтянам і жителям Тверській області, а також усім любителям рок-музики. Там проводиться музичні фестивалі «Нашествие» і «Емаус».

А ще в селищі є два музеї. Один присвячений творчості художника В. Сєрова, другий - Калінінському фронті. Зайве згадувати, що і тут була війна, діяли партизанські загони. Земля, як і скрізь на трасі, изранена боями.

Попереду - ще близько 500 кілометрів шляху і дуже багато цікавого. Хоча зупинитися можна не завжди і не скрізь. Їдемо далі.