» » Як Діда Мороза в СРСР заборонили, дозволили і внучкою нагородили?

Як Діда Мороза в СРСР заборонили, дозволили і внучкою нагородили?

Фото - Як Діда Мороза в СРСР заборонили, дозволили і внучкою нагородили?

Незважаючи на те, що вождь світового пролетаріату відвідував святкові ялинки, а його старша сестра Анна Ульянова продовжувала ставити їх для своїх племінників навіть після ломки «старого світу», в цілому зимових свят довелося не солодко. Розгорнулася в 1920-х роках антирелігійна кампанія не пощадила ні Різдва, ні янголят, ні ялинку, ні Діда Мороза, ні казок. Все це було визнано шкідливим «старорежимним» обманом народних мас.

«Тільки той, хто друг попів, ялинку святкувати готовий».

(Агітаційний слоган 1920-х років.)

«Хлопців обманюють, що подарунки їм приніс Дід Мороз. Релігійність хлопців починається саме з ялинки. Панівні експлуататорські класи користуються «милої» ялинкою і «добрим» Дідом Морозом ще й для того, щоб зробити з трудящих слухняних і терплячих слуг капіталу ».

(«Матеріали до антирелігійної пропаганди в різдвяні дні», 1927)

«Під« Різдво Христове »в обід

Старорежимний ялинковий дід

З довгою-довжелезний такий бородою

Вилитий казковий «Дід-Мороз»

З ялинкою під пахвою саночки віз,

Санки з дитиною рочків п'яти.

Радянського тут нічого не знайти! »

(Д. Бідний «Різдвяна картина. Побутова»)

Гоніння на Діда Мороза і ялинку припинилися тоді, коли товариш Сталін розгромив невгамовних «вічних революціонерів-опозиціонерів» і почав потихеньку повертатися до самодержавному консерватизму і воскрешати деякі зі старих традицій. Треба ж було якось підтверджувати фразу «великого керманича» про те, що «жити стало краще, жити стало веселіше».

Звичайно, ні про яке офіційному святкуванні Різдва мови бути не могло. Зате 28 грудня 1935 в газеті «Правда» вийшла установча стаття секретаря ЦК КПРС П. Постишева, а слідом за нею і рішення ВЛКСМ.

«У дореволюційний час буржуазія і чиновники буржуазії завжди влаштовували на новий рік своїм дітям ялинку. Діти робітників із заздрістю через вікно поглядали на блискучу різнокольоровими вогнями ялинку і веселяться навколо неї дітей багатіїв ... Якісь, не інакше як «ліві», загібщікі знеславили це дитяча розвага як буржуазну витівку ... Слід цьому неправильному осуду ялинки, яка є прекрасним розвагою для дітей, покласти край ... влаштуємо хорошу радянську ялинку у всіх містах і колгоспах ... ».

(П. Постишев.)

В обох документах всім комсомольським організаціям настійно рекомендувалося провести для дітей новорічні (Не різдвяні!) Ялинки. Восьмиконечную білу зірку Віфлеєму замінили на п'ятикутну червону, ну а Діда Мороза, через відсутність релігійної символіки, залишили практично незайманим. Вперше він «вийшов з підпілля» в 1937 році, коли в Колонному залі Будинку Союзів відбулася перша кремлівська ялинка. Очевидець цього торжества Надія Стрілець згадувала: «Вона така непоказна була, вся в ваті, яку клаптиками накидали». Як би у відповідь на цю критику в СРСР тут же налагодили випуск ялинкових іграшок, «заморожений» в лихі революційні роки.

Анекдот в тему:

«У переддень Нового року в Кремлі відбулося урочисте вручення державних подарунків громадянам, які добре себе ведуть, їдять, що дають, і знають вірші».

Вплив реклами в СРСР з успіхом замінювали керівні вказівки з центру. Якщо партія сказала святкувати ялинку, то на наступний день вся багатомільйонна країна відгукувалася: «Є!». В результаті вищим офіційною особою на час новорічних свят ставав саме Дід Мороз.

В кінці 1930-х років імідж радянського Мороза був остаточно допрацьований. Як ми вже говорили, на Санта Клауса наш Дід Мороз став схожим тільки сивою бородою, хутряним прикидом і мішком з подарунками. В іншому він нітрохи не нагадував кругленького гномика, навпаки - був рослим, могутнім богатирем з розкотистим басом, провідним здоровий спосіб життя. Шуба у Мороза, на відміну від Санти, спускалася до п'ят і підперізувалися НЕ ременем, а поясом. Колір шуби спочатку був, як і належить зимового владиці, фіолетовим, але поступово став витіснятися більш ошатним червоним. На голові була шапка з опушкою рівною круглої форми без всяких там пензликів і помпонів. Руки ховалися у величезні рукавиці, а на ноги надягали або червоні чоботи, або валянки. Їздив він не на оленях, а на російській трійці ... Та й їздив не один, а з чарівною супутницею, аналогів якої немає в жодній країні.

Спочатку Снігуронька ніякого відношення до Діда Мороза не мала, а була окремим фольклорним персонажем. У народній казці, записаної А. Афанасьєвим, - це дівчинка, яку бездітні люди похилого віку зліпили собі зі снігу. Але недовго радувала Снігуронька своїх творців. Здуру почала стрибати через вогнище на Івана Купала і ... як то кажуть, рідкісна Снігуронька долетить до середини багаття.

Наступна історія про нашу героїню виявилася нітрохи не веселіше, зате більш заплутаною. Її написав в 1873 р А. Островський, і критика п'єсу «Снігуронька» не зрозуміла і не прийняла, поки в 1882 р їй на допомогу не прийшла музика, написана Н. Римського-Корсакова. Сам композитор на перших порах цілком поділяв погляди критиків: «... Царство Берендеїв здалося мені дивним. В зиму 1879-1880 років я знову прочитав «Снігуроньку» і точно прозрів на її дивовижну поетичну красу. Мені відразу захотілося писати оперу на цей сюжет ... ».

Переказати сюжет цієї любовно-синоптичної мелодрами коротенько надзвичайно складно. Справа відбувається в царстві Берендея. Снігуронька - це донька Мороза і Весни (ось так мезальянс!), Що, зрозуміло, не радує Ярило-Сонце. А коли сонце в гніві, по всьому царству починається нестача тепла. Тоді батьки вирішують заховати Снігуроньку серед звичайних людей. Та начебто всім хороша, лише страждає від того, що полюбити ніякого парубка не може через свою крижаний суті. Далі починають утворюватися всілякі любовні трикутники, киплять пристрасті ... В кипінні цих пристрастей, як в переносному, так і буквальному сенсі, Снігуронька гине, але встигає пізнати почуття любові.

Загалом, кому цікаві подробиці - послухайте оперу «Снігуронька». В кінці XIX ст. вона мала шалений успіх. Незабаром фрагменти з опери стали програватися на новорічних святах, а персонаж дівчата у всьому білому став поступово обживатися біля ялинки. Уже в радянський час Снігуронька стає не тільки постійною супутницею і помічницею Діда Мороза, але і його родичкою, зазвичай - онукою. У дружини Дідові іноді сватають Зиму, але сей персонаж так і не зайняв міцне місце в новорічному пантеоні.

Незабаром з'являється ще один помічник - Сніговик, подарований Морозу мультиплікацією і казками чудового художника В. Сутеева. Так, у казці «Ялинка» Сніговик відправляється ходоком за ялинкою для дітвори, а в м / ф «Дід Мороз і Сірий Вовк» йде на підвищення, і стає водієм машини з подарунками.

Придбав свої національні особливості і сценарій новорічного свята. Перші розгорнуті сценарії 1950-х належали перу таких «асів», як Лев Кассиль і Сергій Михалков. У той же період «воскресили» і забуту Снігуроньку.

Димоходами, на відміну від Санти, наш Дід Мороз, як солідний колишній воєвода не користується, зате постійно змушує себе чекати. На новорічній ялинці він з'являється не відразу, звичайно його прихід готує Снігуронька. І в середині або до кінця свята, стомившись в очікуванні дітвора починала хором скандувати ім'я недбайливого новорічного лідера.

Після обряду викликання звичайно треба ритуальний хоровод навколо ялинки і роздача подарунків з мішка (всім порівну, по одному в руки).

А що до того, що наш світський Новий рік з ялинкою і Дідом Морозом і релігійне Різдво не перетинаються - воно, може, й на краще. Як кажуть, Богу - Богове, а Дідові Морозу - Дедоморозово ...]