» » Троїцьк - місто, якого більше немає? Камвольно фабрика

Троїцьк - місто, якого більше немає? Камвольно фабрика

Якщо їхати по Калузькому шосе від Москви у бік області, то приблизно на 37-му кілометрі з-за дерев починають визирати будівлі: спочатку цілий житловий квартал, потім невеликі будови не те промислового, не те наукового призначення, за якими знову слідують житлові будинки.

Коли бачиш все це вперше, навіть не відразу розумієш, що проїжджаєш місто, витягнутий уздовж шосе від 37-го до 42-го кілометра. Це - місто Троїцьк, до 1 липня 2012 року колишній містом обласного підпорядкування Московської області.

Він складається з двох частин - північної і південної, і кожна з них має свою, відокремлену історію. Так, історія північного мікрорайону йде корінням в XVII століття, а перші будівлі південній частині були побудовані в 30-х роках XX століття.

Свою назву місто Троїцьк успадкував від старовинного села Троїцького, що знаходився на місці північній частині сучасного міста. Село Троїцьке сусідувало з поселеннями Бутакова (Батаково, Ботаково) і Богородское. Ці назви досі існують на території сучасного Троицка, а залишки самого села Троїцького збереглися в місті донині.

Це - міський приватний сектор, що більше нагадує звичайну село, зараз упорядкований і перетворений на своєрідний квартал. Через дорогу від цього кварталу, у дворах сучасних багатоповерхових будинків, трапляються яблуні-дикуша - залишки яблуневих садів, власниками яких були жителі села, а згодом селища Троїцького.

Довгий час рік троїцького народження брався «на віру» з писцовой книги істориків Холмогорова - 1627. Але в 2009 році з'явилася інформація, що село Бутакова (а пустку Троїцька була при ній) має ще більш раннє згадка в літописах - 1622.

У 2012 році Троїцькі дослідники добралися безпосередньо до документа, на який спиралися Холмогорова. Уважне прочитання і розшифровка тексту писцовой книги дозволяє стверджувати, що «село Бутакова з пустками (у тому числі Троїцької) були подаровані Івану Салтикова государем в 1617 році». Таким чином, саме 1617 може бути взятий за початок відліку троицкой історії.

У 1674-1675 роках власник сусіднього села Ватутіна князь І. Б. Рєпнін побудував недалеко від Троїцького на високому правому березі річки Десни кам'яну церкву. За її назві це село називалося Богородський. Ця церква збережена і зараз знаходиться на колишньому місці, в північній частині міста Троїцька.

У 1700 році Л. І. Салтиков віддав село Троїцьке з сусідньої селом Бутакова дочки і її чоловікові князю П. Г. Щербатову, а в 1751 році власником села став Я. М. Еврєїнов. Він почав будувати в селі полотняне підприємство, на основі якого, треба думати, пізніше виникла суконна фабрика - найстаріше міське підприємство.

19 жовтня 1812 в 5:00 ранку Велика Армія під проводом Наполеона I стала покидати Москву. Після полудня по Старій Калузької дорозі через Калузьку заставу Наполеон зі Старою гвардією вийшов з Москви, і до вечора досяг річки Десни. Свою штаб-квартиру він розмістив в селі Троїцькому, де провів два дні.

Ряд троицких краєзнавців вважають, що штаб-квартира (у тому числі нічліг імператора) перебувала в панському будинку Левшин. Однак прямих документальних свідчень цьому немає. Також деякі місцеві дослідники вважають, що в районі села Богородское виявлені французькі поховання, що свідчать про збройні сутички з французами в районі сучасного Троїцька. Проте досі не встановлено, коли вони відбувалися - можливо, це були запізнилися французькі частини, наткнувшись на наших козаків або партизан.

Деякі історики вважають, що саме в селі Троїцьке Наполеон видав наказ про підпал всього і вся в Москві - в тому числі кремлівських веж, Кремлівського палацу і дзвіниці Івана Великого. При цьому Виховний будинок і Голіцинськая лікарня залишалися недоторканими - там перебували поранені французи. Тут же Наполеон прийняв рішення обійти табір росіян, що стояв в Тарутине на Старо-Калузької дорозі, по Ново-Калузькому шосе (Борівське, пізніше Київське шосе).

Суконна фабрика, заснована Я. М. Євреїнова, зіграла ключову роль в історії північній частині міста, і зараз не втратила свого впливу. До 1917 року серед її власників згадуються батько і сини Прохорова, хтось Александров, купець Купфер, полковник Войт, сімейство Рішей.

Питання про конкретну дату її заснування до цих пір викликає дискусії, і краєзнавці не прийшли до єдиної думки. На прохідній фабрики на меморіальній дошці увічнена дата - 1797, проте Троїцькі дослідники такої дати в архівах не виявлено, і її походження точно не відомо. Проте абсолютно точно ясно, що фабрика може відзначати 260-річчя, оскільки збереглася чолобитна Я. М. Евреинова, в той час власника села Троїцького, датована 1751 роком: «... Завести фабрику власним своїм коштом і власними своїми майстрами і робочими людьми, не вимагаючи з казни ... »На що в серпні того ж року отримано згоду імператриці Єлизавети Петрівни.

Є думки, що Троїцьке виробництво в XVIII столітті носило місцевий характер, а на комерційно-промисловій основі фабрика стала працювати лише до середини XIX століття. Це пов'язується з іменами купців Прохорових. Вся фабрична продукція відправлялася на конях по Старокалужское дорозі в Москву. У 1885 році на фабриці налічувалося 2340 веретен, 27 ткацьких і 50 самоткацкіх верстатів. З чотирьох десятків робочих дві третини були жителями повіту. У 1877 році при фабриці відкрилася школа, що розмістилася в одній кімнаті, де навчалося 30 дітей.

У 1918 році фабрика була націоналізована. У роки громадянської війни її робітники і службовці відрахували у фонд Червоної Армії сотні тисяч рублів, надавали допомогу голодуючим. Розвиток фабрики призвело до зростання фабричного селища, який в 1928 році перетворений у робітниче селище Троїцький з населенням в 1500 чоловік.

У 1976 році фабрика була повністю переобладнана. Підприємство отримало нову назву: Троїцька камвольна фабрика (від німецького Kammwolle - чесати шерсть, означає гладкі вовняні тканини). Зараз вона займається випуском пряжі для ручного та машинного в'язання, а також камвольних тканин. Можна з упевненістю сказати, що фабрика адаптувалася до мінливих умов ринку. Зараз це одне з головних підприємств міста з власним фірмовим магазином.