» » Де народився Антон Павлович Чехов? Запрошення на екскурсію

Де народився Антон Павлович Чехов? Запрошення на екскурсію

Фото - Де народився Антон Павлович Чехов? Запрошення на екскурсію

Ось тільки не треба відвертатися, ховаючи мимовільно з'являється усмішку повного і беззастережного переваги над автором, яка сама за себе, без слів говорить всім присутнім: «Та що за питання ідіотський? Це ж аксіома типу «Коні їдять овес і сіно» або «Волга впадає в Каспійське море»!

У Таганрозі ... У Таганрозі народився Антон Павлович. Або що? Є хтось, готовий оскаржити цю не вимагає доказів аксіому? »

Ні. Немає тут таких. Але і посміхатися не треба. Питання не таке просте, як комусь може здатися на перший погляд. Так, Антон Павлович народився в Таганрозі. От тільки місто це немаленький. За статистичної звітності поточного року його населення становить ні багато ні мало - 257 100 чоловік. А площа - 79,6 кв. км. Звичайно, в рік народження Чехова і жителів в Таганрозі було не так багато (1860 р - 21,3 тис. Чол.), І площа - значно менше. Але! ..

Якщо подивитися на карту сучасного Таганрога, то на ній скрупульозними краєзнавцями відзначено більше двадцяти пам'ятних місць і пам'ятників, так чи інакше пов'язаних з ім'ям великого письменника. Більше двадцяти! Так яке з них конкретно пов'язане саме з народженням Антона Павловича? Де народився майбутній класик російської літератури? На заході міста, в Собачеевка, що поруч зі старим кладовищем? Або в районі шкіряного заводу, на Касперівка? А може, на південному сході Таганрога, в Богудоніі?

Ні, всі ці варіанти - мимо каси. І в небо пальцем тикати можна ще досить довго. От тільки чи варто? До чого витрачати настільки дорогоцінний для багатьох з нас час? Чи не краще послухати самого Антона Павловича? А точніше, прочитати один з його листів земляку й колезі - лікареві Павлу Федоровичу Іорданову:

«Народився я в будинку Болотова (так говорила моя мати) або Гнутова, близько Третьякова В. Н., у маленькому флігелі у дворі».

І хоча в цьому листі згадуються дві купецькі прізвища, але допитливі таганрозькі краєзнавці все-таки з'ясували, що в грудні 1859 Павло Єгорович Чехов зняв на Поліцейській вулиці флігель у А. Гнутова. Швидше за все, на вибір житла вплинуло два фактори. По-перше, невисока вартість оренди будиночка. А по-друге, за два роки до цього, в 1857 році, П.Є. Чехов відкрив невелику бакалійну лавку на Петровській площі. І від нового житла до неї - всього нічого. Пара кварталів. П'ять хвилин ходу самим неспішним з усіх неспішних кроків.

До речі, цей знятий в грудні 1859 Павлом Єгоровичем будиночок був першим самостійним житлом у їх з Євгенією Яківною сімейного життя. Хоча у подружжя Чехових до цього часу вже було двоє синів - п'ятирічний Олександр і дворічний Микола. А в січні наступного року народився третій. Антон. Ось що про цю подію повідомляє метрична книга соборної Успенської церкви:

«... 1860, місяця Генваря 17 дня народжений, а 27 хрещений Антоній. Батьки його, Таганрозької третьої гільдії купець Павло Єгорович Чехов і законна дружина його Євгенія Яківна, обидва православного віросповідання ».

Ось сюди, під склепіння невеликого флігеля на колишній Поліцейської, а нині вулиці Чехова, будинок 69, я вас і запрошую. Сьогодні тут музей. «Будиночок А.П. Чехова ».

Між іншим, діяльну участь у створенні цього музею брав молодший брат відомого російського письменника Всеволода Михайловича Гаршина - Євген. Сам, досить відомий для свого часу літератор, статті і нариси якого друкували такі солідні журнали, як «Історичний вісник», «Русское багатство», «Зірка», в 1901 році він був призначений директором Таганрозького Комерційного училища. І вже через чотири роки, багато в чому саме завдяки йому, у місті створюється «Чеховський гурток». А ось вже з ініціативи цієї громадської організації, в 1910 році - до 50-річчя з дня народження Антона Павловича - на стіні «Будиночка Чехова» встановлюється меморіальна дошка.

Але на цьому «Чеховський гурток» не зупиняється. У 1916 році, знову ж таки завдяки його чергову ініціативу і стараннями входять до його складу людей, міська управа, з метою збереження флігеля, в якому народився А.П. Чехов, купує належать на той момент часу міщанинові В. Коваленко дворове місце з усіма будівлями.

Але на сьогодні, напевно, досить слів. Краще один раз побачити, ніж багато-багато разів почути. А для того щоб побачити, треба тільки переступити поріг. Двері в «Будиночку Чехова» вже відкрита ...